Skip to main content

Wapakoneta girls cruise to sectional title

February 10, 2014

Wapakoneta Redskins sophomore Hannah Davis dives into the pool Saturday in a girls Northwest District sectional swim meet at the Lima YMCA. (Staff photo/John Zwez)

The Wapakoneta Redskins knew they had a good shot at being sectional champion as a team Saturday, and they did more than enough to see that through.

Wapakoneta finished first among 12 Division II schools at a girls Northwest District sectional meet Saturday at the Lima YMCA. Lima Senior, a Division I school, also competed there.

“With Celina and Ottawa-Glandorf at the Ayersville sectional, we felt we had a good chance at winning if we performed they way we should,” Wapak coach Mark Law said.

Ottawa-Glandorf was champion of the Western Buckeye League this season. Wapakoneta was second in the league meet, and Celina was third.

Wapak posted 356 points Saturday, well ahead of runner-up Minster’s 280.

The Redskins had nine total girls become district qualifiers in 10 different events.

In order to qualify for the district meet as an individual, swimmers’ times had to rank in the top 30 out of all individuals among the five different sectional meets within the Northwest District, while relay teams had to place in the top 20 in the entire district.

The following are district qualifiers for the Redskins and how they fared at sectionals Saturday. Their rank in the entire district is specified in parentheses.

Wapak’s 200-yard medley relay team consisting of Jordyn Law, Mya Hager, Sierra Sammons and Taylor Law (4th) was the sectional champion Saturday, finishing the race with a time of 1 minute, 58.8 seconds.

Josie Miller was the sectional runner-up in the 50 freestyle with a time of 25.17 seconds (6th).

Miller (1st; 1:01:30), Taylor Hager (9th; 1:05.23) and Taylor Law (10th; 1:05.24) occupied the top three places in the 100 butterfly. Miller had the top butterfly time in the entire district Saturday.

The Redskins’ quartet of Jordyn Law, Taylor Law, Sammons and Miller (7th; 1:45.72) was second in the 200 free relay.

Wapak’s 400 free relay team of Jordyn Law, Taylor Law, Sammons and Miller (9th; 3:54.45) finished second Saturday.

In the 200 individual medley, Mya Hager (21st; 2:29.49) was second and Haley Kinstle (28th; 2:32.21) was third.

In the 100 backstroke, Jordyn Law (12th; 1:05.66) took second, Haley Kinstle (14th; 1:06.02) was third and Julia Pepple (24th; 1:08.65) finished fourth.

Hannah Davis (21st; 5:57.92) placed third in the 500 free.

In the 100 breaststroke, Mya Hager (6th; 1:12.50) placed third and Taylor Hager (15th; 1:16.66) was fifth.
Sammons (19th; 58.29) was fourth in the 100 free.

The Northwest District meet will take place on Friday at Cleveland State University.

View more articles in:
By BRAD FRANK Sports Editor The Wapakoneta Redskins overcame a rocky start to their scrimmage...
RAWSON — The 2013 season was a big disappointment for the Waynesfield-Goshen varsity...
After being rained out for their first game of the season, the Wapakoneta Redskins’ boys...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes