Skip to main content

Middle school wrestlers place 5th

February 28, 2013

Large School Division - Wapakoneta is guaranteed 5th place

Match #1 Round 1: Wapakoneta defeated Olentangy 64-32

74 - Luke Beach (Wapakoneta) over Ryan Stewart (Olentangy) TF 16-1

78 - Zach Furnas (Olentangy) over Trenton Binkley (Wapakoneta) Pin 1:04

84 - Chase Sumner (Wapakoneta) over Jaydon Hill (Olentangy) TF 19-3

90 - AJ Selvaggio (Wapakoneta) over Kasey Volpe (Olentangy) Dec 7-6

96 - Jayden Hefner (Wapakoneta) over Luke Blaine (Olentangy) Pin 1:16

102 - Xander Gore (Olentangy) over Jacob Brown (Wapakoneta) TF 21-4

108 - Braden Held (Olentangy) over Wyatt Moyler (Wapakoneta) Pin 3:36

114 - Tyler Copeland (Wapakoneta) over Devens Fajardo (Olentangy) Pin 0:39

120 - Michael Duzzny (Olentangy) over Garrett Miller (Wapakoneta) Dec 8-7

126 - Cal Miller (Wapakoneta) over Jared Wise (Olentangy) Pin 3:55

132 - Cole Fitzpatrick (Olentangy) over Alex Walter (Wapakoneta) Pin 0:34

138 - Cordell Newman (Wapakoneta) over Mitchell Garnett (Olentangy) SV-1 3-1

146 - Tristan Siemer (Olentangy) over Markus South (Wapakoneta) Pin 1:28

154 - Adam Walter (Wapakoneta) over Unknown (Unattached) Forf 

164 - Charlie Jockers (Wapakoneta) over Roen McCullough (Olentangy) Pin 2:04

176 - Bo Gross (Wapakoneta) over Josh Fisher (Olentangy) Pin 1:08

209 - Ryan Lowden (Wapakoneta) over Andrew Crooks (Olentangy) Pin 0:39

249 - Austin Moore (Wapakoneta) over Unknown (Unattached) Forf 



Match #2 Round 2: Wapakoneta defeated Pickerington 77-25

78 - Jared Taggart (Pickerington) over Trenton Binkley (Wapakoneta) Pin 2:04

84 - Chase Sumner (Wapakoneta) over Brandon Hassell (Pickerington) Pin 2:42

90 - AJ Selvaggio (Wapakoneta) over Koby Will (Pickerington) Inj 4:12

96 - Jayden Hefner (Wapakoneta) over Unknown (Unattached) Forf 

102 - Tyler Reynolds (Pickerington) over Jacob Brown (Wapakoneta) Dec 14-8

108 - Kolton Schrider (Pickerington) over Wyatt Moyler (Wapakoneta) Pin 1:14

114 - Tyler Copeland (Wapakoneta) over Blake Wickline (Pickerington) Pin 1:44

120 - Garrett Miller (Wapakoneta) over Nate Welch (Pickerington) Pin 4:00

126 - Cal Miller (Wapakoneta) over Unknown (Unattached) Forf 

132 - Chris Fields (Pickerington) over Alex Walter (Wapakoneta) Pin 0:27

138 - Cordell Newman (Wapakoneta) over Reece Touvell (Pickerington) Pin 2:34

146 - Markus South (Wapakoneta) over Alex Miller (Pickerington) Pin 3:46

154 - Jake Dempsey (Pickerington) over Adam Walter (Wapakoneta) Maj 11-0

164 - Charlie Jockers (Wapakoneta) over Andrei Baker (Pickerington) Pin 1:03

176 - Bo Gross (Wapakoneta) over Myron Welch (Pickerington) Pin 1:21

209 - Ryan Lowden (Wapakoneta) over Joel Katz (Pickerington) Pin 0:22

249 - Austin Moore (Wapakoneta) over Brock McDougall (Pickerington) Pin 1:10

74 - Luke Beach (Wapakoneta) over Derek Taggart (Pickerington) TF 16-0



Match #3 Round 3: Wadsworth defeated Wapakoneta 65-24

74 - Tim Tusick (Wadsworth) over Luke Beach (Wapakoneta) Dec 8-4

78 - Michael North (Wadsworth) over Trenton Binkley (Wapakoneta) Pin 1:41

84 - Luke Baughman (Wadsworth) over Chase Sumner (Wapakoneta) Maj 11-0

90 - Cameron Riggenbach (Wadsworth) over AJ Selvaggio (Wapakoneta) Dec 6-0

96 - Jayden Hefner (Wapakoneta) over Matt McMillen (Wadsworth) Dec 9-6

102 - Brandon Randolph (Wadsworth) over Jacob Brown (Wapakoneta) Pin 3:21

108 - Joey Baughman (Wadsworth) over Wyatt Moyler (Wapakoneta) Pin 1:04

114 - Tyler Copeland (Wapakoneta) over Cody Surratt (Wadsworth) Dec 10-6

120 - Conner Clark (Wadsworth) over Garrett Miller (Wapakoneta) Maj 12-2

126 - Matt Steer (Wadsworth) over Cal Miller (Wapakoneta) Pin 1:24

132 - Hunter Blaz (Wadsworth) over Alex Walter (Wapakoneta) Pin 2:04

138 - Alex Jones (Wadsworth) over Cordell Newman (Wapakoneta) Pin 1:25

146 - Zach Steiner (Wadsworth) over Markus South (Wapakoneta) Pin 1:01

154 - Landon Hall (Wapakoneta) over Clay McComas (Wadsworth) Pin 0:36

164 - Evan Goebel (Wadsworth) over Charlie Jockers (Wapakoneta) Pin 0:59

176 - Bo Gross (Wapakoneta) over Thomas Baker (Wadsworth) Pin 4:09

209 - Ryan Lowden (Wapakoneta) over Unknown (Unattached) Forf 

249 - Ian Sharp (Wadsworth) over Austin Moore (Wapakoneta) Dec 3-0



Match #4 Round 5: Delta defeated Wapakoneta 73-16

74 - Elan Herd (Delta ) over Luke Beach (Wapakoneta) Maj 9-0

78 - Cole Mattin (Delta ) over Trenton Binkley (Wapakoneta) Pin 0:34

84 - Dylan D`Emilio (Delta ) over Chase Sumner (Wapakoneta) Maj 12-0

90 - Drew Mattin (Delta ) over Unknown (Unattached) Forf 

96 - Colin Hoffman (Delta ) over Jayden Hefner (Wapakoneta) MFF 

102 - Jason Beverly (Delta ) over Jacob Brown (Wapakoneta) Dec 2-0

108 - Wyatt Moyler (Wapakoneta) over Chris Brick (Delta ) Pin 1:27

114 - Brady Barnett (Delta ) over Tyler Copeland (Wapakoneta) Dec 10-6

120 - Travis Barnes (Delta ) over Garrett Miller (Wapakoneta) Maj 11-3

126 - Noah Mattin (Delta ) over Cal Miller (Wapakoneta) Pin 2:11

132 - Charles Wandkte (Delta ) over Alex Walter (Wapakoneta) Pin 1:10

138 - Jesse Beverly (Delta ) over Cordell Newman (Wapakoneta) Pin 3:50

146 - Markus South (Wapakoneta) over Justin Anderson (Delta ) Pin 0:26

154 - Landon Hall (Wapakoneta) over Dylan Rogers (Delta ) Maj 15-4

164 - Jacob Wolford (Delta ) over Charlie Jockers (Wapakoneta) Pin 4:10

176 - Tony Banister (Delta ) over Bo Gross (Wapakoneta) Dec 3-1

209 - Kent Peterson (Delta ) over Ryan Lowden (Wapakoneta) Maj 13-1

249 - Kevin Vough (Delta ) over Austin Moore (Wapakoneta) Pin 1:20



Match #5 5th Place Match: Wapakoneta defeated Norwalk 62-36

74 - Luke Beach (Wapakoneta) over Carson Ott (Norwalk) Pin 2:49

78 - Dylan Burns (Norwalk) over Trenton Binkley (Wapakoneta) Maj 8-0

84 - Chase Sumner (Wapakoneta) over Caleb Edney (Norwalk) Pin 0:49

90 - AJ Selvaggio (Wapakoneta) over Orion Green (Norwalk) Pin 0:16

96 - Owen Starcher (Norwalk) over Unknown (Unattached) Forf 

102 - Max Wolfe (Norwalk) over Jacob Brown (Wapakoneta) Dec 7-1

108 - Antonio Diaz (Norwalk) over Wyatt Moyler (Wapakoneta) Pin 2:28

114 - Tyler Copeland (Wapakoneta) over Drake Neuberger (Norwalk) Pin 2:07

120 - Alex Neuberger (Norwalk) over Garrett Miller (Wapakoneta) Pin 1:08

126 - Cal Miller (Wapakoneta) over Evan Ackerman (Norwalk) Pin 0:31

132 - Dalton Burns (Norwalk) over Alex Walter (Wapakoneta) Pin 0:49

138 - Cordell Newman (Wapakoneta) over Griffin Goodman (Norwalk) Pin 0:45

146 - Markus South (Wapakoneta) over Rashod Raymore (Norwalk) Pin 2:40

154 - Landon Hall (Wapakoneta) over Mitchell Loflin (Norwalk) Pin 0:38

164 - Charlie Jockers (Wapakoneta) over Abdullah Silmi (Norwalk) Dec 5-4

176 - Bo Gross (Wapakoneta) over Xayver Wegner (Norwalk) TF 20-3

209 - Ryan Lowden (Wapakoneta) over Keegan Livingston (Norwalk) Pin 0:21

249 - Devin Williams (Norwalk) over Austin Moore (Wapakoneta) Pin 2:15

View more articles in:
ST. MARYS — The St. Marys Roughriders followed through on their game plan, scoring an early...
CELINA — The Wapakoneta Redskins used a pair of early turnovers to establish a lead and...
FORT LORAMIE — It’s hard to field a team with just 25 players on a roster, it’s...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes